Kwasy AHA i BHA - czym są i jak z nich korzystać

2023-05-24
Kwasy AHA i BHA - czym są i jak z nich korzystać

Stosowanie kosmetyków z kwasami w domu staje się coraz bardziej popularne. Przy zastosowaniu odpowiedniego stężenia możliwe jest uzyskanie efektów zbliżonych do tych, które oferują gabinety kosmetologiczne, a przy okazji zachować bezpieczeństwo podczas całej pielęgnacji. Czym się charakteryzują i jak stosować kwasy HA w codziennych rytuałach?

Kwasy AHA i BHA w kosmetyce

Kwas AHA i BHA należą do grupy hydrokwasów, a ich podstawowym zadaniem jest złuszczanie i usuwanie martwego, zrogowaciałego naskórka. Co więcej, w zależności od rodzaju kwasu, mogą pomagać w walce także z innymi problemami cery, takimi jak przebarwienia, nadmiar sebum, trądzik czy zmarszczki. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji w domu można stosować regularnie bez obaw - stężenie kwasów jest w nich dużo mniejsze niż w przypadku preparatów stosowanych w gabinetach kosmetycznych.

Po kosmetyki z kwasami AHA i BHA najlepiej sięgać jesienią i zimą. W tym okresie skóra jest najmniej narażona na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu zabiegi kwasowe będą w pełni bezpieczne.

AHA kwas - co to jest?

Kwasy AHA, często nazywane kwasami owocowymi, to grupa alfahydrokwasów, które przede wszystkim złuszczają martwy naskórek, regulują wydzielanie sebum, rozjaśniają przebarwienia oraz spłycają drobne zmarszczki i linie mimiczne. Zaliczają się do nich między innymi: kwas glikolowy, migdałowy i mlekowy. Eksfoliacja kwasami AHA i BHA to skuteczny, a jednocześnie bezpieczny sposób na złuszczanie cery i redukowanie niedoskonałości.


Kwas AHA - działanie

AHA kwasy działają na powierzchni warstwy rogowej naskórka, nie przenikają przez barierę hydrolipidową skóry, a zatem nie wnikają głęboko. Jednocześnie działają nawilżająco i nie są dla skóry agresywne. Można więc stosować je regularnie, a w niektórych przypadkach - także codziennie. Dotyczy to w szczególności kwasu glikolowego, który często jest składnikiem toników do twarzy.


Jak stosować kwas AHA?

Kwasy AHA najczęściej można spotkać w peelingach kwasowych, serach i kremach do twarzy, a także we wspomnianych wcześniej tonikach. Wykazują łagodne, ale skuteczne działanie złuszczające i nawilżające. Najlepiej jest stosować je podczas wieczornej pielęgnacji. W ciągu nocy skóra najbardziej intensywnie się regeneruje.

Nie należy łączyć ze sobą różnych kwasów w jednym cyklu pielęgnacyjnym, a także dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta co do mieszania konkretnego kwasu z innymi składnikami aktywnymi, np. niacynamidem czy witaminą C.


BHA kwas - co to jest?

Kwasy BHA stosowane w kosmetyce to właściwie tylko jeden rodzaj betahydrokwasu - kwas salicylowy. Wykazuje on dość silne działanie na skórę, przez co powinien być stosowany w niewielkim stężeniu w warunkach domowych. Jest pochodną kwasu benzoesowego i wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji peelingów chemicznych oraz ser i toników do twarzy.


Kwas BHA - działanie

BHA kwas działa przeciwtrądzikowo, przeciwzapalnie oraz reguluje wydzielanie sebum. Dzięki temu świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery z niedoskonałościami. Pomaga walczyć z zaskórnikami oraz działa antybakteryjnie. Sprawdza się także w przypadku aktywnego trądziku. Kwas salicylowy posiada dużą zdolność przenikania przez barierę hydrolipidową, dlatego skutecznie oczyszcza cerę, przywracając jej równowagę oraz prawidłowe pH.


Jak stosować kwas BHA?

Kosmetyków z kwasem BHA nie powinno się stosować podczas codziennej pielęgnacji. Należy sięgać po nie nie częściej, niż raz w tygodniu - najlepiej w postaci peelingu kwasowego lub serum pielęgnacyjnego. Podobnie, jak w przypadku kwasów AHA, zaleca się stosowanie kwasu salicylowego wieczorem.

W przypadku cer mniej wrażliwych można spróbować sięgać po kosmetyki kwasowe dwa razy w tygodniu, jednak należy zabrać się za to bardzo ostrożnie i jeśli wystąpi jakakolwiek reakcja skórna, należy wrócić do rzadszego stosowania produktów.

Kwas AHA i BHA: po jakie kosmetyki warto sięgać?

Eksfoliacja kwasami AHA i BHA to nie tylko używanie peelingów. Skuteczne złuszczanie naskórka można także regularnie przeprowadzać przy pomocy kremów oraz ser. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas stosowania kwasów każdego dnia lub raz na dwa dni.

Kosmetyki o niskim stężeniu kwasów stopniowo i łagodnie usuwają martwy naskórek na bieżąco, nawet podczas codziennego stosowania. Dlatego należy wracać uwagę na skład produktu oraz zalecenia producenta co do częstotliwości nakładania kosmetyku na twarz.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 116 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-04
Kosmetyki poznałam w spa. Pięknie pachną, kremy dobrze się wchłaniają, mam ochotę się "maziać" cały dzień. A ich cena jest taka, że grzechem byłoby nie kupić. Serdecznie polecam
2023-05-01
Lakiery nakłada się bardzo dobrze ile będą trzymać to właśnie testuję ale są bardzo ładnie wybarwione. Przesyłka przyszła zaraz na drugi dzień. Polecam sklep.
pixel