Ceramidy – czym są i jak działają?

Na opakowaniach kremów do twarzy, ale także na innych dostępnych w drogeriach kosmetykach, często można przeczytać, że zawierają one ceramidy. I choć pewnie większość z nas niejednokrotnie spotkała się z tą nazwą, to jednak z pewnością nie za wiele ona nam mówi. Zatem, czym są ceramidy i jakie znajdują one zastosowanie?
Ceramidy- co to jest?
Choć czasami zdarza się nam kupić jakiś kosmetyk z ceramidami, to zwykle nie bardzo wiemy, jakie mają one działanie i czym tak naprawdę one są. Zresztą nie można się temu specjalnie dziwić, na ich odkrycie musieliśmy trochę poczekać. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku naukowcom udało się wyselekcjonować w skórze ten cenny związek. Dzięki nim dziś już wiemy, że ceramidy ta grupa organicznych związków chemicznych powszechnie występuje w naszej skórze, a dokładnie w rogowej warstwie naskórka.
Jak zbudowane są ceramidy i jakie jest ich znaczenie?
Ceramidy to organiczne związki chemiczne o charakterystycznej budowie. Są to substancje zbudowane z kwasu tłuszczowego połączonego ze sfingozyną wiązaniem amidowym. Te związki lipidowe zlokalizowane są w naskórku. Tworzą solidną barierę chroniącą skórę przed nadmiernym odwodnieniem. Pełnią funkcję spoiwa dla komórek skóry, a szczelny mur, który pomiędzy nimi tworzą, skutecznie zabezpiecza głębsze warstwy skóry przed nadmierną utratą wody.
Ceramidy- właściwości
Wiemy już, czym są ceramidy i gdzie się one znajdują. Jak nietrudno się domyślić, dla prawidłowego funkcjonowania skóry niezbędne są ceramidy. Właściwości tych związków korzystnie oddziaływają bowiem na poziom jej nawilżenia. Co więcej, skóra jest efektywnie chroniona przed szeregiem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ceramidy znakomicie uszczelniają płaszcz hydrolipidowy skóry, a tym samym zabezpieczają ją przed utratą wody. Przeciwdziałają też nadmiernemu złuszczaniu naskórka.
Ceramidy to substancje, które pełnią niezwykle ważne zadania. Zatem, jakie jeszcze znajdują ceramidy zastosowanie? Okazuje się, że wzmacniają również barierę ochronną skóry. Chronią ją przed promieniowaniem UV, ale też zabezpieczają przed zanieczyszczeniami, jakie znajdują się w powietrzu. Ceramidy powstrzymują również procesy starzenia się skóry. Poprawiają jej elastyczność, ujędrniają i znacznie opóźniają moment pojawienia się zmarszczek.
Zastosowanie ceramidów w kosmetyce
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości ceramidy znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w kosmetyce. Te cenne substancje znaleźć można przede wszystkim w preparatach do pielęgnacji twarzy, w dermokosmetykach, w kosmetykach do włosów, a nawet w lakierach i odżywkach do paznokci. Producenci kosmetyków do produkcji preparatów z ceramidami najczęściej wykorzystują ceramidy pochodzenia roślinnego, ale też syntetyczne ceramidy. Wnikają one w warstwę rogową naskórka i skutecznie odbudowują barierę ochronną skóry.
Ceramidy znajdują również szerokie zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Zatem, jak ceramidy działają na włosy? Okazuje się, że wnikają one w głąb włosa i uszczelniają znajdujące się w nim płytki rogowe. W wyniku ich stosowania udaje się zregenerować strukturę włosa i skutecznie odbudować ewentualne jej ubytki. Tym samym ceramidy przyczyniają się do znacznej poprawy kondycji włosów, które stają się bardziej elastyczne, sprężyste, a przede wszystkim odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Jak stosować ceramidy?
Aby preparaty z ceramidami przyniosły oczekiwane efekty, muszą być systematycznie używane. Co najważniejsze, powinny idealnie wpasowywać się w potrzeby naszej skóry. Tak więc, kiedy warto sięgnąć po ceramidy? Jak stosować kosmetyki zawierające te niezwykłe substancje? Kosmetyki z ceramidami są polecane przede wszystkim przy cerze suchej, ale zaleca się je również do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Stosowane dwa razy dziennie przynoszą najlepsze efekty.
Czy w przypadku cery tłustej, problematycznej można również sięgać po preparaty z ceramidami? Zdecydowanie tak, ale powinny to być kosmetyki o lekkiej, nawilżającej konsystencji. Osoby o cerze mieszanej lub tłustej mają dylemat, czy ceramidy zapychają pory. W obawie przed tym, że blokują one ujścia gruczołów łojowych, rezygnują ze stosowania preparatów bogatych w ten składnik. Okazuje się jednak, że nie trzeba się martwić, czy ceramidy mogą zapychać pory. Choć są to związki lipidowe, nie wykazują działania komedogennego. Wprost przeciwnie, mają korzystny wpływ na skórę tłustą i zdecydowanie poprawiają jej kondycję.
Polecane

Bielenda Aqua Porin UE Ultranawilżający krem do twarzy na bazie ciekłokrystalicznej SPF 15 100 ml
