Witamina C w kosmetyce wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Zarówno kosmetyki do twarzy z witaminą C, jak i produkty do pielęgnacji ciała czy paznokci, cieszą się bardzo dużą popularnością. Korzystają z nich specjaliści w gabinetach kosmetologicznych, ale można śmiało sięgać po nie także w zaciszu własnej łazienki. Mnogość pochodnych witaminy C, wykorzystywanych w kosmetyce, sprawia, iż jest to wyjątkowo nieoczywisty składnik. Użyty w konkretnym produkcie może mieć zupełnie inne działanie niż obecny w składzie innego. Jak wybrać kosmetyki z witaminą C do potrzeb skóry i na co zwrócić uwagę?
Kosmetyki z witaminą C: różnice w składzie
Kosmetyki do twarzy i ciała z witaminą C mogą zawierać różne jej odmiany (pochodne). Najczęściej występującymi są: kwas L-askorbinowy, palmitynian askorbylu, sól sodowa fosforanu askorbylu oraz glukozyd askorbylu. Najpopularniejszą jest pierwsza z nich, nazywana czystą witaminą C. Wykazuje bardzo wysoką skuteczność działania, a jednocześnie jest składnikiem bardzo nietrwałym - traci swoją stabilną strukturę po rozpuszczeniu w wodzie. Wymaga także stosowania w składzie alkoholi oraz glikoli.
Zbliżone właściwości ma palmitynian askorbylu. Cechuje się jednak nieco większą stabilnością, ale z kolei ma niską zdolność przenikania przez naskórek, przez co jest słabo przyswajalnym składnikiem. Dodatkowo może wywoływać dyskomfort, jeśli zastosuje się go na podrażnioną skórę (np. z otwartymi trądzikowymi zmianami zapalnymi).
Istnieje jeszcze wiele pochodnych witaminy C, a każda z nich ma nieco zmienione właściwości względem czystej jej postaci. Aby odpowiednio wybrać kosmetyki do twarzy z witaminą C (lub do ciała), należy kierować się przede wszystkim potrzebami skóry, ale także sprawdzić, jakie właściwości ma dana pochodna.
Aby wzmocnić działanie kwasu askorbinowego w dowolnej postaci, kosmetyki z witaminą C często wzbogacane są o inne składniki antyoksydacyjne, takie jak witamina E czy kwas ferulowy.
Witamina C działanie w kosmetyce
Jakie funkcje pełni witamina C i jakie ma zastosowanie w kosmetyce? Co sprawia, że jest to tak popularny i pożądany składnik? Przede wszystkim kwas askorbinowy, niezależnie od postaci, w jakiej występuje, wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Oznacza to, że skutecznie walczy z wolnymi rodnikami na poziomie skóry i sprawia, że jest ona promienna i wygląda świeżo. Dodatkowo witamina C chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i opóźnia procesy starzenia. Przenikając przez naskórek, stymuluje syntezę kolagenu i wspiera stabilność włókien kolagenowych, co zmniejsza widoczność zmarszczek i drobnych linii mimicznych.
Dzięki swoim właściwościom fotoochronnym witamina C zastosowanie w kosmetyce znajduje także jako produkt do stosowania przed i po ekspozycji na słońce. W połączeniu z faktorami SPF tworzy na powierzchni skóry skuteczną barierę, która znacznie utrudnia przenikanie w jej głąb promieni UVA i UVB. Jednocześnie łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, powstałe po nadmiernym opalaniu oraz działa przeciwzapalnie.
Ponieważ witamina C jest produktem bardzo niestabilnym i łatwo rozpada się w niesprzyjających warunkach, często musi być odpowiednio przechowywana. Dlatego też przykładowo kosmetyki do twarzy z witaminą C (kremy, sera, peelingi) są umieszczane w buteleczkach z ciemnego szkła, które nie dopuszcza do środka promieni słonecznych i jest nieco grubsze, niż standardowe szkło.
Czy witamina C działa jak peeling?
Chemiczne właściwości kwasu askorbinowego i jego pochodnych sprawiają, iż wykazuje on subtelne działanie złuszczające naskórek. Nie da się z jej pomocą uzyskać efektów, jak podczas stosowania dedykowanych do tego produktów, czyli peelingów, niemniej jednak przy regularnym stosowaniu kosmetyków z witaminą C można zauważyć rozjaśnienie skóry oraz zmniejszenie widoczności przebarwień.
Z tego też powodu pochodne witaminy C często umieszczane są jako dodatkowy składnik peelingów kwasowych lub enzymatycznych. Wzmacniają one ich działanie złuszczające i sprawiają, że cera wygląda na wypoczętą i świeżą.
Kosmetyki z witaminą C: gdzie ich szukać?
Jeśli chodzi o tak niestabilny składnik, jakim jest witamina C kosmetyki z jej zawartością w składzie najczęściej dostępne są pod postacią bogatych kremów i olejowych serum. Dzięki swoim właściwościom rozjaśniającym jest także często wykorzystywana do produkcji odżywek do paznokci z przebarwieniami. Niektóre pochodne witaminy C znajdują zastosowanie także w preparatach przeciwtrądzikowych (dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym). Kosmetyki do twarzy z witaminą C to nie tylko kremy, ale także sera, maski oraz delikatne mgiełki i płyny tonizujące. Sprawdzają się zarówno podczas pielęgnacji dziennej, jak i wieczornej. Dużą popularnością cieszą się także kremy pod oczy z witaminą C oraz specyfiki złuszczające.
Należy jednak pamiętać, że witaminy C nie można w jednym cyklu pielęgnacyjnym łączyć z takimi składnikami aktywnymi, jak kwasy AHA i BHA, retinol oraz w niektórych przypadkach także z niacynamidem, który z reguły nie wchodzi w niekorzystne interakcje. Taka sytuacja dotyczy z reguły tylko czystej postaci kwasu askorbinowego.
Polecane

Apis Re-Vit C odbudowujący krem na noc z retinolem i witaminą C, 50ml

Bielenda Supremelab ENERGY BOOST Eksfoliująca maska z Kwasami i Witaminą C - Opakowanie 70ml
