Eksfoliacja kwasami - co to jest, efekty i przeciwwskazania

Eksfoliacja- czyli peeling
Wśród wielu dostępnych metod złuszczania martwego naskórka, najbardziej znaną i powszechnie stosowaną jest peeling. Najczęściej zabieg ten jest wykonywany przy pomocy gotowego preparatu kosmetycznego z dodatkiem łagodnie działających substancji złuszczających. Delikatnie usuwa on martwe komórki naskórka i tym samym pobudza skórę do regeneracji. Na rynku jest mnóstwo specyfików przeznaczonych do peelingu. Jedne z nich zawierają między innymi drobno zmielone pestki owoców, inne łagodnie złuszczające naskórek syntetyczne kulki. Zasady działania tych preparatów są jednak zbliżone. Po nałożeniu preparatu na skórę należy wykonać delikatny masaż, który ułatwi pozbycie się martwego naskórka. Podobne działanie ma peeling enzymatyczny, ale nie wymaga tarcia. Preparaty enzymatyczne zawierają bowiem aktywnie działające enzymy owocowe, które skutecznie rozpuszczają martwe komórki naskórka.
Rodzaje peelingów i ich właściwości
Istnieje kilka metod eksfoliacji, ale to głównie od rodzaju skóry zależy, na jaką z nich powinniśmy się zdecydować.
Eksfoliacja mechaniczna
Peeling mechaniczny jest niezwykle popularną metodą złuszczania martwego naskórka. Choć cieszy się on ogromnym zainteresowaniem, należy pamiętać, że nie jest zalecany przy cerze suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, a także przy naczynkowej. Nie poleca się go również przy cerze trądzikowej. Zabieg eksfoliacji mechanicznej jest dość inwazyjny, dlatego powinny go unikać osoby z niedoskonałościami skórnymi. Będzie w pełni bezpieczny przy cerze normalnej i mieszanej.
Peeling chemiczny
Chemiczny peeling to kolejna metoda usuwania martwego naskórka. Zatem, jakie działanie ma eksfoliacja kwasami, co to jest za zabieg? Do tego wyjątkowo efektywnego w działaniu zabiegu kosmetycznego wykorzystywane są preparaty zawierające kwasy chemiczne, głównie alfa-hydroksykwasy, czyli związki organiczne rozpuszczalne w wodzie. Do kwasów tych zaliczany jest: • kwas migdałowy • kwas glikolowy • kwas mlekowy • kwas cytrynowy i wiele innych W peelingach chemicznych wykorzystywany jest również kwas salicylowy, należący do grupy beta-hydroksykwasów. Związek ten jest znany ze swoich wyjątkowych właściwości. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego świetnie się sprawdza w peelingach przeznaczonych do cery tłustej, produkującej nadmierną ilość sebum. Doskonale nadaje się także do cery trądzikowej.
Peeling enzymatyczny
Eksfoliacja enzymatyczna to najdelikatniejsza metoda złuszczania martwego naskórka. Ten rodzaj peelingu nie zawiera składników, które podrażniają w jakikolwiek sposób skórę, dlatego zabieg przy jego pomocy poleca się osobom o skórze suchej, delikatnej i wrażliwej.
Eksfoliacja kwasami- efekty zabiegu
Peeling przy użyciu aktywnych substancji, jakimi są kwasy AHA, należy do jednych z najskuteczniejszych zabiegów kosmetycznych. Pozwala dogłębnie oczyścić skórę z martwego naskórka i odblokować ujścia mieszków włosowych. Zabieg eksfoliacji na bazie kwasu migdałowego jest w szczególności polecany do skóry problematycznej, z licznymi zaskórniakami, bliznami i przebarwieniami. Eksfoliacja kwasem migdałowym daje też dobre efekty w przypadku cery dojrzałej, na której widać oznaki starzenia się skóry w postaci zmarszczek i bruzd.
Kwas migdałowy jest pozyskiwany z gorzkich migdałów. Wykazuje się wyjątkową skutecznością działania. Nie tylko skutecznie złuszcza martwy naskórek, ale wnika też w głębsze warstwy skóry i pobudza procesy regeneracyjne. Stymuluje też produkcję kolagenu i elastyny. Ma również działanie nawilżające. Zabieg eksfoliacji kwasami przynosi doskonałe efekty. Skóra staje się bardziej gładka, elastyczna. Spłycają się zmarszczki i bruzdy. Blizny i przebarwienia stają się mniej widoczne.
Zestaw do eksfoliacji kwasem migdałowym
Choć najlepszych efektów można się spodziewać po zabiegach wykonywanych w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, to eksfoliacja kwasami w domu również przyniesie znaczną poprawę wyglądu cery. Wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu. Zwykle składa się on z kilku preparatów, które należy użyć w odpowiedniej kolejności. Pierwszy z nich ma zadanie przygotować skórę do eksfoliacji, usunąć warstwę lipidową i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Kolejny preparat to peeling. Złuszcza naskórek, pobudza skórę do regeneracji. Aby złagodzić jego działanie i utrzymać tempo regeneracji skóry warto po przeprowadzonym zabiegu zastosować środek kojący, który jest ostatnim krokiem domowej eksfoliacji. Skutecznie łagodzi podrażnienia powstałe po zabiegu i przywraca odpowiednie pH skóry.
Eksfoliacja kwasami przeciwwskazania
Peeling chemiczny jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem. Należy jednak mieć to na uwadze, że nie każdy może takie zabiegi przeprowadzać. Nadwrażliwość na kwasy, infekcje bakteryjne i wirusowe oraz inne choroby skórne, uszkodzenia ciągłości tkanki skórnej, ciąża, laktacja to najważniejsze przeciwwskazania do eksfoliacji kwasami.